Obiekty historyczne w Nosselii

Czy jest coś, co sprawia, że Hotel Nosselia jest obiektem niepowtarzalnym? Jest wiele takich rzeczy, ale jedną z nich jest z pewnością wyjątkowa infrastruktura hotelowa, która łączy w sobie nowoczesność i elementy historyczne. Zarówno majestatyczny, górujący nad całym terenem Wiatrak, jak i rustykalna, klimatyczna Stara Szkoła, mają do opowiedzenia pewne historie. Historie, które trudno ująć w słowa, a znacznie łatwiej poczuć, przechadzając się po pachnącym drewnem salach i wsłuchując się w niepowtarzalne symfonie skrzypnięć, którymi "przemawia" Wiatrak podczas wietrznych dni. Tego zwyczajnie nie da się opowiedzieć - to trzeba poczuć! 

Wiatrak kozłowy

Wiatrak kozłowy "Koźlak" zlokalizowany w Krzyczkach Szumnych, na terenienaszego pensjonatu pod Warszawą jest najstarszym typem wiatraka występującym na ziemiach polskich. Cechą charakterystyczną koźlaków jest to, że cały budynek wraz ze skrzydłami jest obracany wokół pionowego, drewnianego słupa tzw. sztembra.

Został wzniesiony drugiej ćwierci XIX wieku, według pierwotnego planu konstrukcji z XV wieku. Szkielet Wiatraka stanowią drewniane belki zarówno oryginalne jak i w części zrekonstruowane. Wszystkie oryginalne belki wymagają konserwacji lub rekonstrukcji. Wiatrak posiada zrekonstruowane drewniane skrzydła. Posiada także w pełni zachowaną pierwotną wewnętrzną konstrukcję, wraz ze znaczną większością elementów napędu oraz urządzeń przemiałowych.
Urządzenia przemiałowe i napędowe zachowały się w stanie dobrym, w celu zachowania powyższego stanu niezbędne jest zabezpieczenie i konserwacja tych części. Obecnie Wiatrak wykorzystywany jest rekreacyjnie przez hotel Nosselia – możliwe są z niego zjazdy tyrolskie na linie o długości 130 metrów, jest to najdłuższy taki zjazd na Mazowszu. Szczegóły dotyczące zjazdów na tyrolce: www.nosselia.pl/kontakt

Stara szkoła

Stara Szkoła jest budynkiem zabytkowym. Została zbudowana w 1926 roku w Dębinkach według projektu Stanisława Witkiewicza na zlecenie Ministerstwa Edukacji. Jako zbiorcza szkoła gminna funkcjonowała do 1975 roku. Kiedy zbudowano nowoczesny budynek szkolny, w starym zamieszkali nauczyciele. Objęta została ochroną konserwatora zabytków i przez 30 lat figurowała w rejestrze zabytków.

W 2001 roku w związku  z brakiem funduszy na remonty zapis konserwatorski został cofnięty i szkoła zyskała szansę przetrwania. Przy pomocy specjalistycznej ekipy cieśli pod kierunkiem architekta została rozebrana i przeniesiona do Krzyczek Szumnych. Tu dalej służy, pełniąc funkcję podobną do pierwotnej – obecnie jest budynkiem konferencyjnym.

W jej wyjątkowych wnętrzach odbywają się też przyjęcia rodzinne i firmowe, wesela i spotkania. Stara Szkoła to wyjątkowe miejsce na urządzenie szkoleń i konferencji k. Warszawy. Na strychu, dawniej bezużytecznym, powstały klimatyczne pokoje umeblowane starymi zabytkowymi sprzętami.

Formularz Kontaktowy